
Większość osób sądzi, że proces rekrutacji w firmach jest dobrze zorganizowany i że jest przeprowadzany przez kompetentnych pracowników, dobrze przygotowanych do prowadzenia rekrutacji. Jeśli wierzysz, że tak to wygląda, to rozczarujesz się w większości przypadków.
Kiedy szukasz pracy w wybranych przez Ciebie firmach, to nie masz pojęcia, jak tak naprawdę wygląda u nich proces rekrutacji. Chyba że znasz tam kogoś, kto dobrze wie, jak to się odbywa i wie, jak są podejmowane decyzje o zatrudnianiu nowych pracowników.
Zwykle jest tak, że jeśli nie wiemy czegoś, albo nie jesteśmy pewni, to na podstawie naszych przeszłych doświadczeń uogólniamy fakty i wymyślamy sobie określony stan rzeczy. Sądzimy na przykład, że istnieją wytyczne lub zasady mające zastosowanie w rekrutacji pracowników. W rzeczywistości (poza kodeksem pracy) nie ma żadnych zasad w tym zakresie i każda firma sama je ustala.
Obecnie nabiera to szczególnego znaczenia, ponieważ ze względu na pandemię COVID-19 zachodzą duże zmiany w sposobie zatrudniania pracowników przez firmy. Zmieniają się również wymagania pracodawców oraz to, kto obecnie jest pożądanym kandydatem. Zmienia się również miejsce pracy, obecnie to dom (tzw. home office) staje się dla wielu osób głównym miejscem pracy.
Zacznijmy od tego, czego nie będziesz wiedzieć w czasie rekrutacji.
1. NIE WIESZ, KIEDY POJAWI SIĘ WAKAT
Jeżeli jesteś kandydatem spoza firmy (a czasami, nawet gdy jesteś jej pracownikiem) nie będziesz mieć pojęcia, kiedy pojawi się wakat.
Dzieje się tak, ponieważ nie wiesz kiedy:
- ktoś odejdzie z pracy,
- szef kogoś zwolni,
- zawarto nowy kontrakt z klientem,
- zostanie zatwierdzony budżet na nowe stanowisko.
Wszystkie powyższe zdarzenia mogą przyczynić się do uruchomienia rekrutacji, o której poza wąskim gronem osób w firmie nikt nie będzie wiedział. Informacje o wakatach będą dla Ciebie wielką niewiadomą, chyba że jesteś w kontakcie z dobrze poinformowanymi osobami w tej firmie.
Wniosek dla Ciebie: niezbędne jest posiadanie kontaktów w firmie, w której chcesz pracować.
Jeśli szef działu będzie wiedział o Twoim istnieniu, to mógłby skontaktować się z Tobą i zatrudnić Cię, bezpośrednio po wystąpieniu któregokolwiek z powyższych zdarzeń.
2. NIE WIESZ, CZY WAKAT NA STANOWISKO BĘDZIE OPUBLIKOWANY.
Proces rekrutacji jest inny w każdej organizacji. Gdy dojdzie do jednego z wyżej wymienionych zdarzeń, rozpocznie się proces rekrutacji, a Ty nie będziesz wiedzieć, czy faktycznie opublikują to ogłoszenie publicznie, czy nie. Jeśli jest to instytucja publiczna lub rządowa, to masz gwarancję, że w tym przypadku ogłoszenie o wakacie zostanie opublikowane.
Wiem, że zastanawiasz się teraz, dlaczego firma miałaby nie opublikować ogłoszenia na to stanowisko? Niektóre małe i średnie firmy, chcąc znaleźć kandydatów do pracy, bazują na rekomendacjach ustnych oraz poleceniach pracowników. Jeśli opublikują ogłoszenie o pracę, to otrzymają tak wiele zgłoszeń od nieznanych kandydatów, że wiedzą, że nie poradzą sobie z zalewem CV i ich weryfikacją.
Proces rekrutacji w wielu małych i średnich firmach może być trochę chaotyczny, więc jeśli wierzysz, że mają one dobrze zorganizowany proces rekrutacji, to w większości przypadków będziesz rozczarowany.
Dużym firmom również zdarza się nie publikować ogłoszeń o pracę. Ma to głównie miejsce w przypadku firm, które są własnością prywatną. Firmy prywatne podlegają mniejszym regulacjom, co daje im dużą swobodę i elastyczność w zatrudnianiu.
3. CO OZNACZA, GDY FIRMA DAJE OGŁOSZENIE O PRACĘ?
Załóżmy, że firma w końcu zdecydowała się opublikować ogłoszenie o pracę. Oznacza to, że aktualnie jest wakat, o który możesz się ubiegać i być może zostaniesz zatrudniony! Zgadza się?
Możliwe, że tak jest, ale niekoniecznie.
Może to również oznaczać, że:
- Firma ma już kandydata, którego chce zatrudnić, ale jedynym sposobem na tzw. “przeprocesowanie” kandydata w systemie jest opublikowanie ogłoszenia na stanowisko i pozwolenie mu na zaaplikowanie. Po złożeniu wniosku przez kandydata wakat jest zamknięty.
- Firma ma już wybranego kandydata, ale zasady korporacyjne nakazują, aby zamieszczone ogłoszenie o pracę było zamieszczone przez określony czas (np. 30 dni).
- Firma publikuje ogłoszenie o pracę, po to, aby zebrać CV kandydatów na przyszłe wakaty.
- Firma faktycznie rozpoczęła rekrutację na to stanowisko, ale w międzyczasie zmieniła się sytuacja biznesowa, wstrzymali cały proces rekrutacyjny, ale zapomnieli skasować ogłoszenie o pracę.
- HR wprowadza wakaty do systemu ATS (Applicant Tracking System), który publikuje ogłoszenia o pracę na stronie firmowej (sekcja Kariera), ale nie został przypisany żaden rekruter do wstępnej weryfikacji kandydatów z ATS i dlatego CV tam utykają.
Mogę powiedzieć, że w mojej karierze w HR, doświadczyłem wszystkich wyżej wymienionych przypadków.
Przykład z mojej poprzedniej firmy. Powstał wakat w dziale sprzedaży, na który natychmiast zostało opublikowane ogłoszenie o pracę. Dwa tygodnie później nastąpiło czasowe zawieszenie procesów rekrutacyjnych (tzw. headcount freeze) z powodu planowanych zmian w korporacji. Termin “odmrożenia” rekrutacji był przekładany co kilka tygodni, a w tym czasie (w sumie ok. 3 miesięcy) ogłoszenie wisiało na stronach kariery, zbierając CV w systemie. Ostatecznie rozmowy o pracę nigdy się nie rozpoczęły, ponieważ po 3 miesiącach firma zmieniła strategię, a wakat i ogłoszenie zostały skasowane.
Nigdy nie wiesz, jaki był cel opublikowania przez firmę ogłoszenia o pracę na ich stronach kariery.
4. JAK FIRMA WYBIERA KANDYDATÓW NA SPOTKANIA O PRACĘ?
Wakat został opublikowany i kandydaci rozpoczynają aplikowanie. CV wpływają do systemu ATS (Applicant Tracking System).
Kolejnym krokiem jest wybranie przez rekrutera (lub algorytm), takie CV, które najlepiej odpowiadają wymaganiom na to stanowisko.
To, czego się nie wiesz, to:
- Jakie słowa kluczowe są wprowadzone do systemu ATS w celu selekcji kandydatów. Może sądzisz, że jeśli użyjesz takiego narzędzia jak JobScan.co, Twoje CV będzie zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych. No cóż… nie wiesz, czy słowa kluczowe kiedykolwiek były wprowadzane do systemu ATS, albo czy osoba, która je wprowadziła, wiedziała, co robi.
- Czy niedoświadczony rekruter, przeprowadzający wstępną selekcję kandydatów, wystarczająco rozumie specyfikę pracy na tym stanowisku, aby móc zidentyfikować odpowiednich kandydatów.
(Więcej na temat słów kluczowych w CV przeczytasz TUTAJ)
Większość osób myśli, że proces rekrutacji w firmach jest dobrze zorganizowany, i że jest przeprowadzany przez kompetentnych pracowników przygotowanych do prowadzenia rekrutacji. Jeśli wierzysz w to, że tak to wygląda, to w większości przypadków będziesz mocno rozczarowany.
5. KTO PRZEPROWADZA WSTĘPNE ROZMOWY TELEFONICZNE?
Setki razy słyszałem od kandydatów, że otrzymują telefon od rekrutera, który przeprowadza z nimi wstępne interview. Zadaje im długą listę pytań, nie znając dobrze specyfiki tematu, co w efekcie niekorzystnie wpływa na jego zdolność oceny profesjonalizmu i doświadczenia kandydata. Rekruter często jest osobą z zewnętrznej agencji rekrutacyjnej, czyli nie pracuje w firmie, która zatrudni pracownika. Wstępne rozmowy telefoniczne zwykle przeprowadzają mniej doświadczone osoby, które muszą wykonać setki takich telefonów dziennie.
Tego, czego nie wiesz, to:
- Czy rekruter cokolwiek orientuje się w charakterze pracy na danym stanowisku, czy po prostu czyta pytania z przygotowanego skryptu.
- Czy rekruter wykonał do tej pory 100 telefonów i czy po prostu nie jest już fizycznie zmęczony i zniechęcony.
Tak naprawdę nie masz pojęcia, kto jest po drugiej stronie telefonu i czy ta osoba jest w stanie obiektywnie ocenić, czy jesteś odpowiednim kandydatem.
TO LUDZIE ZATRUDNIAJĄ LUDZI!
Jeśli zrozumiesz fakt, że tak naprawdę to nie rekruterzy, ani HR, tylko bezpośredni przełożeni zatrudniają kandydatów oraz będziesz wiedzieć, czego oni oczekują od kandydatów, to znacznie zwiększysz swoje szanse na zdobycie pracy.
W tym celu wykonaj wszystkie poniższe punkty:
- Jasno określ problemy, które rozwiązujesz dla swojego pracodawcy. Chodzi o to, co możesz zrobić dla tego konkretnego pracodawcy, a nie o to, co ogólnie chciałbyś robić.
- Znajdź firmy, które mają takie problemy, jak określiłeś powyżej. Wytypuj 30 takich firm i skontaktuj się z nimi.
- Zacznij rozsyłać e-maile skierowane do: potencjalnych przełożonych, potencjalnych współpracowników i rekruterów.
- Przygotuj się na niewielki odzew po kampanii e-mailowej, ale ci, którzy odpowiedzą, chętnie nawiążą z Tobą kontakt i pomogą.
- Nawiąż relacje z Tymi, którzy Ci odpowiedzą. Zadawaj im pytania bezpośrednio związane z ich pracą i karierą (ludzie chętnie opowiadają o sobie i swoich osiągnięciach).
PODSUMOWANIE
Większość z nas nie jest zadowolonych z obecnych procesów rekrutacji. Oczywiście są firmy, które wiedzą jak, i potrafią zatrudniać dobrych kandydatów, ale osobiście uważam, że większość firm nie potrafi tego robić dobrze.
Dlatego, jeśli zdecydujesz się wysłać CV w odpowiedzi na ogłoszenie bądź przygotowany na brak odzewu. Nie zakładaj z automatu, że wszystkie firmy mają dobrze zorganizowany proces rekrutacji działający jak szwajcarski zegarek. Jeśli jesteś menedżerem lub specjalistą z dużym doświadczeniem, musisz ominąć tradycyjny proces rekrutacji i bezpośrednio skontaktować się z potencjalnym przełożonym.
Czy przyznasz teraz, jak niewiele wiesz o procesie rekrutacji w firmach?
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go znajomym na FB, Linkedin lub Twitter (użyj ikonek social media pod artykułem).
[…] ogłoszenia na firmowych stronach kariery – firmy wciąż publikują ogłoszenia na swoich stronach, ponieważ wymagają tego wewnętrzna polityka firmy, oraz zbierają CV kandydatów do wykorzystania w przyszłych procesach rekrutacyjnych, itd. Fakt, że ogłoszenie o pracę jest dostępne publicznie – nie oznacza jeszcze, że jest rzeczywisty wakat, o który możesz się ubiegać (zobacz artykuł “5 rzeczy, których nie powiedzą Ci o procesie rekrutacji”). […]