Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności.

Blog

Pytania rekrutacyjne. Jak odpowiadać, gdy zmieniasz zawód lub branżę?

pytania rekrutacyjne
Zrobkariere.pl

 

 

Jeśli nie masz doświadczenia w nowym zawodzie lub branży, to zostaniesz odrzucony przez rekrutera, chyba że wiesz jak rozwiać jego wątpliwości. Mam na to sposób. Zobacz jak odpowiedzieć częste pytania rekrutacyjne.

 

Rozmowa rekrutacyjna jest rozmową handlową, na której sprzedajesz swoje usługi. Przy odpowiadaniu na pytania rekrutacyjne najważniejsze jest dostarczenie właściwego komunikatu o Tobie we właściwy sposób. Jeśli nie potrafisz właściwie odpowiedzieć na pytania rekrutera lub potencjalnego szefa to będzie im bardzo trudno zobaczyć Twoją przydatność dla firmy. Jest to szczególnie ważne, gdy zmieniasz zawód lub branżę, ponieważ nowy pracodawca będzie miał wiele wątpliwości czy możesz być dla nich wartościowy oraz, czy dopasujesz się do zespołu. Dlatego bardzo ważne, abyś zdawał sobie z tego sprawę, a Twoim podstawowym zadaniem będzie obalenie wątpliwości, zanim pojawią się w ich głowach. Żeby to zrobić, musisz najpierw zrozumieć prawdziwą intencję pytania, a potem sprawić, aby zobaczyli wartość, jaką możesz wnieść swoją pracą do ich firmy.

Tak naprawdę prawdziwym celem rozmowy rekrutacyjnej jest ocenienie w takiej kolejności, jak poniżej:

    • Twojej osobowości,
    • Twojego potencjału,
    • Twojego doświadczenia zawodowego.

Dlatego niezależnie jakie pytania rekrutacyjne usłyszysz, zawsze będziesz oceniany pod kątem Twojego dopasowania do zespołu oraz do kultury organizacyjnej firmy. Jako ex-HR Manager mówię Ci, że dopasowanie kandydata do kultury organizacyjnej jest jedną z najistotniejszych rzeczy. Dlaczego? Ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że nowa osoba, która dołącza do zespołu, może zaburzyć relacje i negatywnie wpłynie na funkcjonowanie całego zespołu i tym samym spowodować spadek jego produktywności. Każdy pracodawca boi się tego ryzyka i dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej zwracają szczególną uwagę na osobowość kandydata. Dlatego pamiętaj, aby na rozmowie rekrutacyjnej pokazać im, że potrafisz współpracować, doskonale rozumiesz rolę stanowiska, na które kandydujesz i tym samym jesteś dobrze dopasowany do kultury organizacyjnej firmy.

Poniżej podam Ci 5 schematów odpowiedzi na częste pytania rekrutacyjne, wyjątkowo skutecznych, nie tylko gdy zmieniasz branżę lub zawód:

 

PROSZĘ POWIEDZIEĆ COŚ O SOBIE.

 

Zwykle to niewinne pytanie zadawane jest na początku rozmowy rekrutacyjnej na rozgrzewkę dla rozpoczęcia rozmowy. Niech Cię to jednak nie zmyli, ponieważ jest to strategiczne pytanie i to, w jaki sposób odpowiesz na nie, informuje Twojego rozmówcę o tym, czy potrafisz jasno określić jaką wartość Twoja praca może przynieść ich firmie. A także, w jaki sposób chciałbyś wnieść nową jakość pracy na tym stanowisku i tym samym wywrzeć pozytywny wpływ na firmę. Odpowiedź na to pytanie mówi wiele o Tobie, dlatego, gdy dopowiadasz, zastosuj poniższe wskazówki.

WSKAZÓWKI

Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, aby Twój rozmówca na swoje pytanie usłyszał od Ciebie spójną i logiczną historię składającą się z odpowiedzi na 4 poniższe pytania:

  1. Czym się zajmujesz zawodowo (lub jaki problem w firmie rozwiązujesz)?
  2. W jaki sposób robisz to, co robisz (czyli na czym polega Twoja praca)?
  3. Dlaczego interesuje Cię to, co robisz (czyli co Cię motywuje do pracy)?
  4. Jaki będzie Twój następny krok zawodowy?

Dobrze przygotowana odpowiedź na te 4 pytania jest niczym innym jak “Reklamą Osobistą” – czyli opisem Twoich kwalifikacji i usług, jakie oferujesz. Inną nazwą Reklamy Osobistej jest “komunikat marki osobistej”. Praktyczny przykład oraz więcej na temat konstruowania Reklamy Osobistej (komunikatu marki osobistej) znajdziesz w innym moim artykule: Jak zrobic wrażenie w 30 sekund.

Podsumowując: jeśli odpowiesz, na pytania rekrutacyjne wg powyższego schematu pokażesz Twojemu rozmówcy, iż jasno rozumiesz:

  • w jaki sposób wnosisz wartość do firmy,
  • dlaczego jesteś lepszym kandydatem na to stanowiska niż pozostali,
  • co motywuje Cię do wykonywania tego typu pracy,
  • dlaczego chcesz zmienić pracę/branżę
  • dokąd zmierzasz zawodowo i jakie będzie Twój kolejny krok i dlaczego.

Dzięki temu Twój potencjalny pracodawca jasno zobaczy kierunek zawodowy, w którym zmierzasz, pozwoli mu to nabrać zaufania do Ciebie, ponieważ zobaczy, że dobrze wiesz, czego chcesz i jakiej firmy szukasz.

Obejrzyj również moje wideo, w którym wyjaśniam jak odpowiedzieć na pytanie Proszę opowiedzieć coś o sobie :

Rozmowa kwalifikacyjna

 

 

DLACZEGO ODSZEDŁEŚ Z POPRZEDNIEJ PRACY?

 

To pytanie o motywy i okoliczności rozstania się z poprzednim pracodawcą. A tak naprawdę jest to pytanie o to, czy samodzielnie odszedłeś z pracy, czy zostałeś objęty redukcją zatrudnienia, czy może zostałeś zwolniony z jakiegoś innego powodu. Niezależnie od powodu rozstania się z poprzednim pracodawcą, możesz przedstawić sytuację w sposób, który pozytywnie wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

WSKAZÓWKI

Odpowiadając na powyższe pytanie, użyj modelu:

SYTUACJA + NAUKA = ROZWÓJ

Wiem, że na pierwszy rzut oka wygląda to niezrozumiale, ale nie panikuj. Ten model naprawdę jest łatwy i prosty do zastosowania:

Najpierw krótko i rzeczowo, unikając emocji przedstaw fakty i wyjaśnij, co się wydarzyło — to jest SYTUACJA.

Potem podziel się tym, czego nauczyła Cię ta cała sytuacja związana z odejściem z firmy i jakie wnioski i jaką naukę z tego wyciągnąłeś — to jest NAUKA.

Następnie powiedz, w jaki sposób ta cała sytuacja sprawiła, że teraz jesteś lepszym pracownikiem — to jest ROZWÓJ.

Widzisz jakie to proste? Odpowiadając na pytania rekrutacyjne wg powyższego modelu, będziesz w stanie rozprawić się z obawami rekrutera i potencjalnego szefa, które mogą mieć wobec Ciebie. Nie pozwól im, aby sami domyślali się: dlaczego odszedłeś z pracy, dlaczego wykonałeś taki drastyczny zwrot w swojej karierze, bo wówczas stracisz kontrolę i pozwolisz im na przypadkową interpretację. Zamiast tego wykorzystaj model SNR, narzuć własną narrację i rozwiej wszelkie domysły.

Przykład:

Po 10 latach pracy w analizie danych, zauważyłem zmęczenie moją pracą i brak zaangażowania. Nie czułem, aby moja praca wywierała wpływ na firmę i pozytywnie przyczyniała się do jej rozwoju (SYTUACJA). Wówczas zdałem sobie sprawę, że nie wykorzystuję swoich naturalnych zdolności nawiązywania relacji z ludźmi i zdecydowałem, że czas poszukać sobie nowego zajęcia. Chciałbym znaleźć nową pracę, która umożliwi mi pracę z ludźmi (NAUKA). Ubiegam się o pracę w sprzedaży nie tylko dlatego, że jestem podekscytowany możliwością mojego bezpośredniego wpływu na zwiększanie wyników finansowych firmy, ale również dlatego, że napędza mnie praca, która pozwoli mi wykorzystać moje naturalne zdolności nawiązywania relacji z innymi ludźmi (ROZWÓJ).

Zobacz jak łatwo, możesz zmienić narrację, z “nienawidziłem swojej pracy” na “to nie była odpowiednia praca dla mnie”. Stosując model SNR, możesz bardzo szybko narzucić swoją narrację i rozwiać wszelkie domysły pracodawcy w sprawie Twojego odejścia z pracy.

 

DLACZEGO UBIEGASZ SIĘ O TO STANOWISKO?

 

Inaczej jest to pytanie o to, czego oczekujesz/czego szukasz w następnej pracy.

WSKAZÓWKI

Pokaż im że stanowisko, o które się ubiegasz, jest dla Ciebie czymś więcej niż przelewem na konto na koniec miesiąca. Pokaż im swoją gotowość do działania na rzecz nowego pracodawcy oraz że szanujesz tę firmę, że jest ważna dla Ciebie i że będziesz dumny z reprezentowania jej jako pracownik. Twoja postawa pomoże im zobaczyć, że pasujesz do kultury organizacyjnej oraz że rozumiesz, dlaczego chcesz u nich pracować i być częścią ich zespołu. W ten sposób przekonasz nowego pracodawcę, że ta praca jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko etatem, wynagrodzeniem i dodatkowymi benefitami.

Jak to zrobić? Nawiąż w swojej odpowiedzi do tego, jaką wartość wniesiesz na tym stanowisku, np. rozwiążesz ich problemy, wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę, którą zdobyłeś przez ostatnie lata. Pokaż im że masz unikalne umiejętności i doświadczenie, które możesz wykorzystać w nowej pracy, aby zaoszczędzić ich pieniądze i czas.

Czyli inaczej mówiąc: zakomunikuj im swoją pasję do tego, czym zajmujesz się zawodowo. Pokaż im że ubiegasz się o to stanowisko, ponieważ jest to coś, co Cię ekscytuje w taki czy inny sposób.

 

DLACZEGO POWINNIŚMY CIĘ ZATRUDNIĆ?

 

Można to pytanie przedstawić w inny sposób: “jeśli mielibyśmy 2 kandydatów, a Ty oraz drugi kandydat mielibyście takie same kompetencje to dlaczego powinniśmy wybrać Ciebie?”

WSKAZÓWKI

Zanim odpowiesz, zastanów się nad cechami, które Cię wyróżniają. Pomyśl o kompetencjach, które zdobyłeś w dotychczasowej karierze i opowiedz, jak mógłbyś wykorzystać je na stanowisku, o które się ubiegasz. Chodzi o to, abyś potrafił powiedzieć, w jaki sposób wcześniej zdobyte umiejętności pozwolą Ci przyczynić się do zaoszczędzenia albo do zarobienia dla nich pieniędzy oraz jak możesz przyczynić się do poprawy wyników finansowych firmy i w jaki sposób.

Podsumowując:

  • Pokaż, że dobrze rozumiesz rolę funkcji/stanowiska, o które się ubiegasz i wiesz jak się dopasować do nowej roli oraz wiesz jak szybko osiągnąć oczekiwane rezultaty,
  • Zaprezentuj cechy, kompetencje i doświadczenie, które Cię wyróżniają.

DLACZEGO UBIEGASZ SIĘ O PRACĘ PONIŻEJ TWOICH MOŻLIWOŚCI?

 

Gdy chcesz zmienić zawód lub branżę, możesz być zmuszony do zrobienia kroku wstecz w Twojej karierze zawodowej po to, aby zdobyć możliwość przekwalifikowania się na nowy rodzaj pracy, aby zdobyć nową wiedzę, aby nauczyć się nowych umiejętności oraz aby uzyskać wymagane doświadczenie.

W związku z tym będziesz zmuszony ubiegać się o niższe stanowiska niż te, które dotychczas zajmowałeś i dlatego będziesz musiał rozwiać wątpliwości i obawy pracodawców z tym związane.

To, co powinieneś zrobić to odpowiedzieć sobie pytanie “co może zaniepokoić nowego pracodawcę w związku z tym iż chcę zrobić krok wstecz w mojej karierze zawodowej, a z obecnego miejsca, chcę zejść piętro niżej, gdzie jest stanowisko, o które się ubiegam?”.

WSKAZÓWKI

Wyjaśnij, że najpierw chciałbyś dobrze poznać ich firmę, którą podziwiasz i w której chcesz pracować oraz wyjaśnij, dlaczego jest to dla Ciebie ważne. Chodzi o to, abyś pokazał swoją więź z ich firmą, przekonał ich, że ta praca jest dla Ciebie czymś więcej niż tylko pensją na koniec miesiąca.  Jest to dla Ciebie możliwość poświęcenia się pracy, która Cię pasjonuje w firmie, którą szanujesz i którą jesteś gotów reprezentować z dumą jako jej pracownik.

Pozwoli Ci to obalić obawy i wątpliwości, jakie z pewnością pojawią się nowemu pracodawcy. Zobacz, może on sobie tak pomyśleć: “załóżmy, że go zatrudnię, obawiam się, że przyjmie tymczasowo tę posadę, a gdy tylko dostanie propozycję lepiej płatnej pracy lub ofertę bardziej dopasowaną do jego kwalifikacji to natychmiast odejdzie i w ten sposób zmarnuję tylko czas i pieniądze”.

Nie możesz dopuścić, aby rekruter lub potencjalny szef wysnuli takie negatywne domysły i dlatego musisz rozwiać je, zanim o nich pomyślą. Także, jeżeli zamierzasz się ubiegać o stanowisko niższego szczebla, oni zawsze będą chcieli dowiedzieć się “DLACZEGO?”.

Bądź przygotowany, aby im wyjaśnić, że podoba Ci się ich firma, szanujesz tę organizację i chcesz dla nich pracować, ale rozumiesz, że musisz najpierw zdobyć nową wiedzę i doświadczenie, aby wejść na “wyższy poziom” w tym konkretnym rodzaju pracy w tej konkretnej firmie.

Takie wyjaśnienie spodoba im się i pomoże Ci rozwiać wątpliwości i negatywne domysły. Jeśli pokażesz im, że naprawdę Ci zależy na pracy u nich i właściwie to przedstawisz, to masz wysokie prawdopodobieństwo, że dostaniesz swoją szansę na udowodnienie tego.

 

PODSUMOWANIE

 

Pracodawca nie jest winny temu, że odrzuca dobrych kandydatów. Jeśli zostaniesz odrzucony po rozmowie rekrutacyjnej, to znaczy, że nie odrobiłeś swojej “pracy domowej” i pozostawiłeś rekrutera lub potencjalnego szefa z jego wątpliwościami wobec Twojej osoby. Nie potrafiłeś odpowiednio się zaprezentować i zmarnowałeś swoją szansę. I nie ma wtedy żadnego znaczenia, że jesteś lepszym kandydatem od innych, którzy aplikowali na to samo stanowisko. Pracodawca nie będzie się tego domyślał, on po prostu wybierze innego kandydata, który potrafi rzeczowo odpowiedzieć na pytania rekrutacyjne podczas rozmowy o pracę, pokaże korzyści, a na koniec rozwieje wszystkie wątpliwości związane z jego zatrudnieniem.

 

Dołącz do grupy na Facebooku:  SUKCES ZAWODOWY – proste strategie i skuteczne działanie, aby skorzystać z porady eksperta.  Pytaj i działaj, aby usprawnić i przyspieszyć proces poszukiwania pracy w czasie recesji.

Related Posts