Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności.

Blog

Jak wynegocjować najlepszą ofertę pracy?

Czy zastanawiałeś się dlaczego tak wielu kandydatów poszukujących pracy otrzymuje przeciętne oferty zatrudnienia poniżej ich możliwości? Jak sądzisz z czego to wynika?

Czy jest możliwość, aby wynegocjować lepszą ofertę pracy i najwyższe możliwe wynagrodzenie na tym stanowisku?

Odpowiedź jest krótka: TAK, pod warunkiem że podejdziesz profesjonalnie do sprawy i przygotujesz się wcześniej.

UNIKAJ BŁĘDÓW

Jako HR Manager przeprowadziłem setki interview i negocjacji z kandydatami i zauważyłem, że najczęściej powtarzającymi się błędami kandydatów były:

  • brak rozpoznania poziomu wynagrodzenia oferowanego na podobnym stanowisku i oczekiwania albo znacznie powyżej, albo znacznie poniżej średniej na rynku na PODOBNE STANOWISKO
  • brak umiejętnego przedstawienia KORZYŚCI dla pracodawcy wynikających z zatrudnienia kandydata – czyli jaki PROBLEM i w jaki SPOSÓB kandydat go rozwiązuje

Jeśli chcesz otrzymać najlepszą i najwyższą możliwą ofertę zatrudnienia przygotuj się zanim pójdziesz na interview. ZASTOSUJ STRATEGIĘ:

POKAŻ SWOJĄ WARTOŚĆ

Zobacz, firma poszukuje pracownika na dane stanowisko ponieważ ma problem w konkretnym obszarze i potrzebuje osobę, która ten problem rozwiąże. To oznacza że firma potrzebuje specjalisty z bardzo konkretnym zakresem kompetencji do rozwiązania jej problemów.

Co to dla Ciebie oznacza?
Na pewno masz unikalną wiedzę i umiejętności i różne talenty co czyni Cię wyjątkowym. Pamiętaj że dla rekrutera i dla firmy nie jest ważne jaki masz wachlarz umiejętności i talentów.
Będą Cię oceniać pod kątem Twojej UŻYTECZNOŚCI i DOŚWIADCZENIA w rozwiązaniu problemów które występują na tym KONKRETNYM stanowisku.

Ważne żebyś zrozumiał, że chcą Cię zatrudnić nie dlatego że mają akurat wolny wakat, ale dlatego że potrzebują Twoich konkretnych umiejętności do rozwiązywania problemów w konkretnym obszarze. Jesteś im potrzebny.

PRZYGOTUJ AMUNICJĘ

Co możesz zrobić? Jak przygotować się do twardych negocjacji?
Zacznij od przygotowania Twoich argumentów:

1. Przede wszystkim sprawdź czy spełniasz wszystkie wymagania na dane stanowisko (a przynajmniej w 90%)

2. WYNAGRODZENIE: sprawdź jakie są widełki i średnie stawki rynkowe na podobnych stanowiskach. W tym celu skorzystaj z Raportów płacowych:
https://wynagrodzenia.pl/obw.php
https://www.hays.pl/…/documen…/digitalasset/hays_2078590.pdf

3. Wypisz ZAKRES OBOWIĄZKÓW Z OGŁOSZENIA na to stanowisko podany przez nowego pracodawcę (to są te konkretne PROBLEMY do rozwiązania) i odpowiedz sobie najlepiej jak potrafisz, W JAKI SPOSÓB JE ROZWIĄZUJESZ – czyli:

  • jak pracujesz na codzień?
  • jak to konkretnie robisz (lub robiłeś u obecnego/poprzedniego pracodawcy)?
  • czy jesteś skuteczny w rozwiązywaniu tych problemów i dlaczego?
  • jakie masz wyniki/rezultaty/osiągnięcia?
  • co mówią inni o Twojej pracy
  • czego się nauczyłeś aby rozwiązywać te problemy skuteczniej?
  • czy wprowadziłeś jakieś usprawnienia ? np: (szybsza obsługa?, skrócenie czasu?, mniej błędów?, etc)
  • czego chcesz się jeszcze nauczyć aby sprawniej i lepiej rozwiązywać te problemy w przyszłości
  • 4. Wypisz sobie 3 powody dlaczego zajmujesz się zawodowo tym czym się zajmujesz i który obszar najbardziej Cię interesuje:
  • .…
  • .…
  • ….

5. Odpowiedz na pytanie: “Jaką jedną kompetencję zawodową chciałbym nabyć/rozwinąć w ciągu najbliższych 12 miesięcy?”

TWOJA ROZMOWA HANDLOWA – INTERVIEW

Pamiętaj! W każdej firmie chodzi o zarabianie pieniędzy i zysk dla firmy. Jeżeli firma nie zarabia i nie przynosi zysku akcjonariuszom lub właścicielowi to nie nie ma racji bytu.

Dlatego przygotuj się mentalnie do interview i negocjacji tak jak do rozmowy handlowej w której Ty jesteś sprzedawcą.

Koniecznie używaj języka korzyści, ale z punktu widzenia tego co firma zyska gdy Cię zatrudni.

Jeżeli rekruter zada Ci pytanie w stylu:

“Dlaczego chciałby Pan u nas pracować?” albo

“Dlaczego uważa Pan że jest Pan najlepszym kandydatem na to stanowisko?” albo

“Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana?”

Czy wiesz co robić? -> pokaż wartość jaką możesz wnieść do firmy, pokaż jakie korzyści już przyniosłeś Twojemu obecnemu pracodawcy. W ten oto sposób pokażesz nowemu pracodawcy jaką korzyść będzie miał zatrudniając Ciebie.

Pamiętaj że dla pracodawcę najszybciej przekonasz konkretnymi przykładami popartymi cyframi. Przygotuj swoje osiągnięcia, a jeśli to ma zastosowanie do Ciebie możesz podać na przykład:

  • ile oszczędności (tu podaj konkretną kwotę) wygenerowałeś dla poprzedniego pracodawcy optymalizując jakiś proces, lub skracając czas obsługi/dostawy itd
  • ile sprzedaży (tu podaj kwotę) lub marży przyniosłeś poprzedniemu pracodawcy poprzez realizację planu sprzedaży lub zamówień
  • ilu nowych klientów pozyskałeś dla poprzedniej firmy (wymień nazwy lub jeśli to tajemnica to podaj branże – banki, przemysł ciężki, telekomunikacja, itd)
  • jaki miałeś współczynnik konwersji – czyli jaki procent Twoich ofert zamieniłeś na sprzedaż
  • o ile % lub minut skróciłeś czas obsługi klienta dzięki czemu obsłużyłeś więcej klientów w ciągu miesiąca
  • jak usprawniłeś proces realizacji zamówienia dzięki czemu zmniejszyłeś % reklamacji i zwrotów
  • oraz jeszcze wiele innych przykładów

Pamiętaj że każdy pracodawca najbardziej ceni pracowników którzy wnoszą wartość do firmy i rozwiązują konkretne problemy. Czym więcej pieniędzy będzie w stanie zarobić dzięki Twojej pracy (wyższe przychody lub oszczędności) tym większe wynagrodzenie możesz wynegocjować.

NEGOCJACJE

Negocjacje oferty zatrudnienia to ostatnia część całej układanki. Możliwe, że negocjacje stanowią dla Ciebie dyskomfort ponieważ nie poruszasz się dobrze w tym obszarze. A może obawiasz się, że gdy zaczniesz negocjować lepsze warunki – firma wycofa swoją ofertę?

Działaj i negocjuj, albo przynajmniej sprawdź ich gotowość do negocjacji. Jeżeli nie usztywnisz się za mocno i nie postawisz firmy pod ścianą to możesz tylko na tym zyskać.

W swojej karierze przeprowadziłem setki takich negocjacji w imieniu firmy i zapewniam Cię, iż jeżeli kandydat potrafił wykazać jaką wartość wniesie do firmy i miał uzasadnione oczekiwania finansowe, w większości przypadków byliśmy w stanie wypracować porozumienie.

Zanim zaczniesz negocjować podwyżkę upewnij się czy osoba z którą rozmawiasz jest do tego uprawniona. Jak to sprawdzić?
Możesz powiedzieć coś w stylu:

„Dziękuję za przedstawioną ofertę, podtrzymuję swoją gotowość pracy w Państwa firmie.
Chciałbym jeszcze wrócić na chwilę do kwestii przedstawionej mi oferty, ale nie jestem pewien czy może Pan (Pani) to zmienić. Byłbym w pełni usatysfakcjonowany jeżeli ….” i tu podaj swoje oczekiwania.

Pamiętaj że Korporacje i duże firmy mają często sztywno ustaloną górną granicę budżetu na dane stanowisko (typowo jest to ok. 10-15% powyżej średniej rynkowej w danej branży). Jeżeli Twoje oczekiwania przekroczą ich górne w widełki to poinformują Cię o tym i raczej nie będą skłonni dalej negocjować (zmiana budżetu w górę w trakcie procesu rekrutacji jest trudna ze względów procedur wewnętrznych).
Jeżeli podwyżka wynagrodzenia nie będzie możliwa – łatwiej będzie Ci wynegocjować DODATKOWE BENEFITY takie jak:

  • darmowe produkty firmy lub zniżki dla pracowników
  • dodatkowy urlop lub dodatkowe dni wolne od pracy
  • karty na siłownię i do obiektów sportowych
  • prywatna opieka medyczna dla Ciebie i rodziny
  • opieka stomatologiczna
  • przedszkole dla dzieci pracowników
  • opłacenie lub dofinansowanie przez pracodawcę studiów lub kursów i szkoleń branżowych lub studiów MBA w przypadku menedżerów.
  • opłacenie lub dofinansowanie hobby pracownika
  • samochód służbowy
  • elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy zdalnej
  • miejsce parkingowe lub zwrot opłat parkingowych
  • bony towarowe
  • bezpłatne posiłki
  • ubezpieczenia na życie

Zapytaj nowego pracodawcę co proponuje w danej sytuacji i pokaż jesteś otwarty na porozumienie i że chcesz pracować w tej firmie.
Jeśli wynegocjujesz dodatkowe benefity pamiętaj aby upewnić się w jakim zakresie będą Ci przyznane i na jak długo.

CAŁA NAPRZÓD

Pokazałem Ci jak możesz wynegocjować wyższe wynagrodzenie. Kluczem w procesie negocjacji oferty zatrudnienia jest abyś rozumiał jakie problemy firmy będziesz rozwiązywał na nowym stanowisku i pokazał Twoje 3-4 kluczowe umiejętności dzięki którym to zrobisz. Wtedy osiągniesz swój cel.

Przygotuj się i działaj! Możesz tylko zyskać.

POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK ABY POZNAĆ NOWE ZASADY KARIERY

Mam nadzieję że była to dla Ciebie wartościowa wiedza.
Zapraszam Cię do podzielenia się swoją opinią.

Jeśli Ci się podobało pamiętaj aby zostawić pozytywny komentarz i podzielić się tą wiedzą ze znajomymi, którzy również mogą potrzebować takich informacji.

Jeżeli chcesz więcej wartościowej wiedzy na temat pracy w zgodzie ze sobą i kariery w korporacji obserwuj mój profil Zrób Karierę – Marcin Krajewski

Related Posts