3 podstawowe błędy na interview
Zanim zostałem coachem i ekspertem kariery, przez wiele lat byłem HR Menedżerem co znaczy, że zatrudniałem (i zwolniałem) pracowników. Obserwowałem błędy, które wiele osób popełniało w procesie poszukiwania pracy oraz w czasie swojej kariery i to spowodowało, że postanowiłem zostać coachem. Moim celem jest nauczyć ludzi – tego czego nie uczą się w szkole – czyli umiejętności zarządzania swoją karierą, które zwiększą ich atrakcyjność i skuteczność na rynku pracy. W tym artykule przekazuję informacje, które pomogą kandydatom wywrzeć pozytywne wrażenie na interview.
Nie zepsuj tego! Myśl jak przedsiębiorca.
Przygotuj się sumiennie do rozmowy kwalifikacyjnej. Pomyśl o sobie jak o jednoosobowym biznesie – Ty chcesz sprzedać swoje usługi (swoją pracę), a pracodawca chce wybrać najlepszą ofertę (najlepszego kandydata, którego praca wniesie największą wartość do firmy). Jeśli chcesz skutecznie konkurować z innymi kandydatami musisz zdobyć zaufanie i szacunek swojego klienta czyli pracodawcy. W tym celu musisz przemyśleć sposób zadawania pytań i odpowiadania na nie, aby być pewnym, że to, co mówisz, zostało odebrane we właściwy sposób.
Błąd 1: Pytanie do rekrutera – „Jakie jest wynagrodzenie?”
Osoby pracujące w HR i rekruterzy są uczeni, że pierwsze pytanie kandydata, w odpowiedzi na ich pytanie “Czy ma Pan/Pani jakieś pytania do mnie?” bardzo dużo mówi o samym kandydacie. Każdy, kto zaczyna od pytania o wynagrodzenie, najwyraźniej nie rozumie sensu spotkania.
Podstawowym celem interview jest sprawdzenie czy twoje umiejętności i zainteresowania sprawiają, że dobrze pasujesz do kultury firmy. Natomiast jeśli najważniejsze są dla Ciebie pieniądze, to oznacza, że nie interesuje Cię jak możesz wykorzystać swoje mocne strony, aby odnieść sukces w perspektywie długoterminowej, ponieważ koncentrujesz się krótkookresowo na wynagrodzeniu.
Czy to znaczy, że nie możesz rozmawiać o wynagrodzeniu?
Oczywiście, że możesz, ale zrób to w odpowiednim momencie lub doprowadź do tego, aby to rekruter zapytał jako pierwszy. W tym wszystkim chodzi o sztukę negocjacji i dobre wrażenie. W tym przypadku mamy podobną sytuację jak w sklepie: jesteś klientem i jeśli chcesz kupić produkt, który Cię zainteresuje to pytasz sprzedawcę o cenę. Jeśli Cię nie interesuje jakiś produkt to cena również nie jest dla Ciebie interesująca. Na interview to pracodawca jest klientem i dlatego spotyka się z wieloma kandydatami, aby wybrać najlepszą ofertę. Jeśli Cię nie pytają o Twoje oczekiwania to prawdopodobnie nie zainteresowałeś ich wystarczająco i nie biorą dalej pod uwagę Twojej kandydatury.
Kiedy najlepiej ich zapytać o wynagrodzenie, aby nie marnować swojego czasu?
Pod koniec interview zapytaj jak dalej będzie przebiegał proces rekrutacji, jeśli Ci odpowiedzą, że zostaniesz zaproszony na kolejne spotkanie to znaczy, że są Tobą zainteresowani! Wtedy zapytaj ich o “widełki” na to stanowisku i powiedz coś w stylu: “jestem podekscytowany możliwością pracy w Waszej firmie i podtrzymuję chęć zatrudnienia. Ponieważ szanuję czas nas wszystkich, chciałbym upewnić się, że kontynuowanie rozmów ma sens i jest możliwość porozumienia w kwestiach finansowych, dlatego chciałbym dowiedzieć jaki jest przewidywany zakres wynagrodzenia na to stanowisko”.
Błąd 2: Zmieniam pracę, ponieważ „Nie lubię ludzi, z którymi pracuję”.
Nie obmawiaj swojego szefa lub współpracowników na rozmowie o pracę. Nie chcesz, aby osoba przeprowadzająca wywiad myślała, że mógłbyś mówić w ten sposób o jej firmie, jeśli rozstaniesz się w trudnych warunkach.
Pamiętaj, że otrzymujemy wynagrodzenie za to, że wykonujemy swoje obowiązki i rozwiązujemy problemy, a nie za to, że lubimy tych, z którymi pracujemy. Wskazywanie szefa lub współpracowników jako główny powód, dla którego chcesz odejść, sprawia, że brzmisz jakbyś miał kompleks wyższości. Czy jesteś lepszy od tych, z którymi obecnie pracujesz? Przemyśl to ponieważ taki wysyłasz komunikat do rekrutera.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej o pracę chciałbyś, aby Twój nowy pracodawca dowiedział się, że potrafisz dobrze współpracować z innymi ludźmi i radzić sobie z konfliktami w dojrzały i skuteczny sposób. Dlatego lepiej jest rozmawiać o tym, w jaki sposób obecna praca nie spełnia Twoich celów związanych z karierą.
Podczas interview unikaj rozmowy o swoich współpracownikach oraz o tym, że Twój szef jest niekompetentny. Niezależnie czy jest to prawdą, czy nie, w ten sposób nie zyskasz zaufania i szacunku przyszłego pracodawcy, gdy usłyszy, jak źle mówisz o ludziach, z którymi pracujesz.

Błąd 3: “Dlaczego chce Pan/i u nas pracować?” – bo jesteście stabilnym pracodawcą i oferujecie świetne warunki pracy…
Czego pracodawca tak naprawdę chce się dowiedzieć zadając pytanie: Dlaczego chce Pan u nas pracować? Jest kilka powodów:
- Chcą sprawdzić Twoją motywację i upewnić się, że nie ubiegasz się o tę pracę głównie z powodu pieniędzy, że kierują Tobą inne większe cele
- chcą wiedzieć czy nie odejdziesz do innej firmy gdy dostaniesz lepszą ofertę
- chcą wiedzieć czy podołasz obowiązkom na tym stanowisku oraz że rozumiesz jaki wpływ ma ta praca na firmę i jaką wnosi wartość do organizacji
Niestety wielu kandydatów nie rozumie prawdziwych intencji tego pytania. Mówienie firmie, że chcesz u nich pracować, ponieważ mają programy szkoleniowe, rozbudowany system benefitów, albo że są stabilnym pracodawcą i mają dobre warunki pracy, pokazuje jakie są Twoje priorytety. Firma rozumie, że potrzebujesz pieniędzy, dlatego płacą Ci wynagrodzenie, ale jeżeli tylko to się dla Ciebie liczy to tak naprawdę sprawiasz wrażenie, że nie chcesz, żeby byli Twoim partnerem, ale chcesz, żeby byli Twoim opiekunem.
Dobrzy kandydaci wiedzą, że jeżeli chcą wygrać, muszą powiązać swoje umiejętności i cele zawodowe z obowiązkami stanowiska, na które kandydują. Dlatego jeśli chcesz przekonać do siebie pracodawcę, aby zapłacił Ci tysiące złotych pensji, musi mieć pewność, że rozumiesz w jaki sposób możesz zaoszczędzić lub zarobić dla niego wystarczająco dużo pieniędzy, aby zwróciły się koszty Twojego zatrudnienia.
Wyjaśnij im w jaki sposób praca łączy się z Twoimi zainteresowaniami, doświadczeniem i umiejętnościami. Dzięki temu będziesz mógł konkretnie pokazać jaką wartość wniesiesz do firmy swoją pracą w dłuższej perspektywie.
W ten sposób pokażesz pracodawcy jaki uzyska zwrot z inwestycji w Ciebie.
POBIERZ BEZPŁATNY PORADNIK, ABY POZNAĆ 7 NOWYCH ZASAD KARIERY